V den vyhlášení osvobození ČSR, 9. května 1945 kolem půl jedenácté dopoledne, napadla skupina čtyř sovětských letadel Svratku a sousední obec Svratouch. Letadla letěla od Herálce směrem na Čachnov, vrátila se nad Svratouch a začala obec ostřelovat z palubních zbraní a vrhat bomby. Mnoho domů bylo poškozeno a dvě osoby zraněny.

Odtud letadla pokračovala nad Svratku. Bombami byla zasažena hlavní křižovatka města a za oběť jim padla továrna Jana Berounského s prodejnou firmy Baťa a přilehlé domy čp. 50, 49 a hostinec čp. 48. Dále byla poškozena řada domů v ulicích Libušina, Poděbradova, Palackého, Na Náhoně a Račanská.

Náletem byly úplně zničeny čtyři domy a dalších 38 jich bylo více či méně poškozeno. Celková škoda na zničeném majetku byla vyčíslena na 2,5 miliónu tehdejších korun.

Protože tři domy u křižovatky již nebylo možné opravit, bylo rozhodnuto je zbourat. Ruiny byly odstraněny do konce roku 1947. Prostranství bylo v 50. letech upraveno a vzniklo zde náměstí 9. května s autobusovým nádražím a postupně se stalo nejživější částí Svratky.V letech 2011-2012 prošlo úpravou, aby dostalo modernější a příjemnější vzhled.
Dnes je toto náměstí centrem veškerého dění ve Svratce, nachází se zde mnoho obchůdků, v jedné z budov zde sídlí městský úřad. Dřevěná socha „Malíře“ z roku 2013 od řezbáře Jiřího Šilera symbolizuje malířskou tradici Svratky, soška „Houbaře“ z roku 1938 od Antonína Odehnala zase krásy přírody a hluboké lesy Svratecka.